کربن استیل چیست

در این مقاله به تعریف اینکه کربن استیل چیست می پردازیم که  فولاد کربن یک آلیاژ آهن و کربن است که حاوی حداکثر 2.1 درصد وزنی کربن است. برای فولادهای کربنی حداقل محتوای مشخص شده از سایر عناصر آلیاژی وجود ندارد ،

قیمت میلگرد ساده در مشهد

با این حال ، آنها اغلب حاوی منگنز هستند. حداکثر مقدار منگنز ، سیلیسیم و مس به ترتیب کمتر از 65/1 درصد وزنی ، 6/0 درصد وزنی و 6/6 درصد وزنی باشد.کربن استیل چیست؟

ورق روغنی هفت الماس ۱ میل

انواع فولاد کربن و خواص آنها

قیمت تیرآهن سنگین در تهران

فولاد کربن را می توان با توجه به محتوای کربن در سه دسته طبقه بندی کرد: فولاد کم کربن (یا فولاد کم کربن) ، فولاد کربن متوسط و فولاد پر کربن . محتوای کربن ، ساختار و خواص آنها به شرح زیر است:

فولاد کم کربن پرکاربردترین شکل فولاد کربنی است. محتوای کربن این فولادها معمولاً کمتر از 25/0 درصد وزنی است. با عملیات حرارتی نمی توان آنها را سخت کرد (برای تشکیل مارتنزیت) بنابراین این امر معمولاً با کار سرد حاصل می شود . فولادهای کربنی معمولاً نسبتاً نرم بوده و مقاومت کمی دارند. با این حال ، انعطاف پذیری بالایی دارند و از این رو برای ماشینکاری ، جوشکاری و هزینه کم بسیار عالی هستند. آشنایی با نکات تعیین قمیت میلگرد

فولادهای با استحکام بالا و آلیاژ کم (HSLA) نیز اغلب به عنوان فولادهای کم کربن طبقه بندی می شوند ، با این وجود حاوی عناصر دیگری مانند مس ، نیکل ، وانادیوم و مولیبدن نیز هستند. ترکیبی ، اینها تا 10 درصد وزنی محتوای فولاد را تشکیل می دهند. فولادهای کم استحکام و آلیاژ کم ، همانطور که از نامش پیداست ، مقاومت بالاتری دارند که با عملیات حرارتی حاصل می شود. آنها همچنین شکل پذیری را حفظ کرده و آنها را به راحتی شکل پذیر و قابل پردازش می کنند. HSLA نسبت به فولادهای ساده کم کربن در برابر خوردگی مقاوم هستند.کربن استیل چیست؟

قیمت تیرآهن اصفهان در مشهد

فولاد کربن متوسط

فولاد کربن متوسط ​​دارای محتوای کربن 0.25 – 0.60 wt.٪ و محتوای منگنز 0.60 – 1.65 wt.٪ است. خصوصیات مکانیکی این فولاد از طریق عملیات حرارتی شامل تولید خودکار و به دنبال آن خنک سازی و تعدیل بهبود می یابد و به آنها ریزساختار مارتنزیتی می بخشد.

عملیات حرارتی را فقط می توان در بخشهای بسیار نازک انجام داد ، با این حال ، عناصر آلیاژی اضافی مانند کروم ، مولیبدن و نیکل را می توان برای بهبود توانایی فولادها در عملیات حرارتی و در نتیجه سخت شدن ، افزود.کربن استیل چیست؟

فولادهای سخت شده با کربن متوسط ​​مقاومت بیشتری نسبت به فولادهای کم کربن دارند ، با این حال ، این امر به ازای انعطاف پذیری و مقاومت آن انجام می شود.قیمت پروفیل

فولاد کربن بالا

فولاد پر کربن دارای محتوای کربن 0.60 تا 1.25 درصد وزنی و محتوای منگنز 0.30 تا 0.90 درصد وزنی است. دارای بیشترین سختی و سختی فولادهای کربنی و کمترین شکل پذیری است. فولادهای پر کربن به دلیل این واقعیت که تقریباً همیشه سخت و معتدل هستند بسیار مقاوم در برابر سایش هستند.

فولادهای ابزار و فولادهای دایره ای انواع فولادهای پر کربن هستند که حاوی عناصر آلیاژی اضافی از جمله کروم ، وانادیوم ، مولیبدن و تنگستن هستند. افزودن این عناصر منجر به فولاد بسیار سخت مقاوم در برابر سایش می شود که در نتیجه تشکیل ترکیبات کاربید مانند کاربید تنگستن (WC) است.

مواد پایدار برای ساخت و ساز

فولاد ویرجین از ترکیب سنگ آهن ، کک (در اثر نبودن هوا توسط حرارت دادن ذغال سنگ تولید می شود) و آهک در کوره بلند در دمای 1650 درجه سانتیگراد ساخته می شود. آهن مذاب استخراج شده از سنگ آهن با کربن حاصل از کک در حال سوخت غنی می شود. ناخالصی های باقی مانده با آهک ترکیب می شوند و باعث ایجاد سرباره می شوند که در بالای فلز مذاب جایی که قابل استخراج است شناور است. قیمت نبشی

فولاد مذاب حاصل تقریباً 4 درصد وزنی کربن دارد. سپس این محتوای کربن در فرآیندی به نام decarburisation به مقدار دلخواه کاهش می یابد. این امر با عبور اکسیژن از مذاب حاصل می شود که باعث اکسید کربن در فولاد و تولید مونوکسیدکربن و دی اکسید کربن می شود. از فولادهای کم کربن اغلب در اجزای بدنه اتومبیل ، اشکال ساختاری (تیرهای I ، آهن کانال و زاویه) ، لوله ها ، اجزای سازه و پل و قوطی های مواد غذایی استفاده می شود.کربن استیل چیست؟

مشخصات ویژه از جنس استنلس استیل

فولاد کربن متوسط

در نتیجه مقاومت بالا ، مقاومت در برابر سایش و سختی ، فولادهای با کربن متوسط ​​اغلب برای ریل های راه آهن ، چرخ قطار ، میل لنگ و چرخ دنده ها و قطعات ماشین آلات مورد نیاز این ترکیب از ویژگی ها استفاده می شوند.

تفاوت بین معتدل و سرد شدن آهسته

فولاد کربن بالا از فولادهای با کربن بالا به دلیل مقاومت در برابر سایش و سختی بالا ، در ابزارهای برش ، سیم های با مقاومت بالا و قالب ها استفاده می شود.کربن استیل چیست؟

بررسی صفر تا صد خواص شیمیایی آهن