انواع چدنها و علایم شناسایی آنها

راه های شناخت چدن

قیمت میلگرد ساده در مشهد

چدنها را اکثرآ به یاری کوره کوپل و از روش ذوب شمشهای آهن ناپخته خاکستری به دست میاورند . کربن و مواد زیان آور مازاد در آهن نپخته , کاهش و در صورت نیاز , عنصرها دیگری بدان افزوده می شود .

قیمت تیرآهن سنگین در تهران

انواع چدنها و علایم شناسایی آنها کوره کوپل به صورت استوانه فولادی به قطر تقریبی یک متر و طول 6 تا 8 متر می‌باشد که درون آن بوسیله مواد نسوز پوشانده شده‌است .

ورق روغنی ۰.۶ میل فولاد مبارکه۱۰۰۰رول

اشکال چدنها :

چدنها را بر حسب مدل ساختار میکروسکوپی و صورت کربن به انواع تحت تقسیم میکنند .
1 . چدن خاکستری با گرافیت لایه لایه ( مطبق GG )

قیمت تیرآهن اصفهان در مشهد

2 . چدن با گرافیت کروی ( چدن داکتیل GGG )
3 . چدن مالیبل یا این که چکش خوار ( GT تمپر گوس )
4 . چدن مشقت بار ( GH )
5 . چدن اختصاصی

چدن خاکستری با گرافیت لایه لایه ( GG ) :

قیمت ورق سیاه فولادی

در صورتیکه که میزان سیلیسیم جانور در متاع کوره کوپل بسیار و آن را آرام سرد نمود , کربن مو جود در ترکیبات آهن ( Fe₃C ) به صورت گرافیت لایه لایه از آن بیرون و در لابلای کریستالها قرار می‌گیرد . انواع چدنها و علایم شناسایی آنها  میزان مقدار و فرم گرافیت تا حد متعددی به‌سرعت سرد کردن مذاب مربوط است . سرد کردن کمتر و میزان سیلیسیم بیشتر در کالا , منجر می شود که گرافیت نتیجه ها زیادتر شود . ارتقا منگنز و سرعت سرد کردن , منجر کاهش گرافیت میشود . وجود 2 . 6 تا 3 . 6 درصد کربن در‌این چدن سبب ساز کاهش نقطه ذوب چدن یعنی , تا حدود 1250°C می شود .

قیمت ورق استیل براق
وجود گرافیت در چدن خاکستری , ضریب اصطکاک و ارتعاشات را کاهش و امکان براده برداری را ارتقا میدهد . چدن خاکستری برعلیه فشار و فرسودگی مقاوم بوده , البته قابلیت و امکان چکش خواری ندارد .

مشخصات ویژه از جنس استنلس استیل

چدن با گرافیت کروی یا این که داکتیل ( GGG ) :

این چدن دارنده 3 تا 4 درصد کربن است و با اضافه کردن آلیاژ نیکل , منیزیم یا این که آلیاژ سیلیسیم , آهن و منیزیم به چدن مذاب بعد از خروج از کوره کوپل و به صورت کروی در داخل شدن کربن و جای دریافت کردن آن‌ها میان کریستالها در هنگام سرد شدن , چدن داکتیل به دست می‌آید . انواع چدنها و علایم شناسایی آنها

انواع مختلف روکش فلزی کدامند
وجود گرافیت کروی در چدن سبب ساز ارتقاء امکان انبساط , خمکاری و استحکام – که به مقدار 3 تا 5 برابر چدن خاکستری با گرافیت لایه لایه است . هست . این چدن مقابل حرارت مقاوم بوده , نقطه ذوب آن نزدیک به 1400°C است و برای تهیه و تنظیم میل لنگ , محیط باکس دنده , توربین ها به فعالیت میروند و به اسم چدن نشکن هم دارای اسم و رسم می‌باشند .

چرا مهندسان باید با فولاد ضد زنگ طراحی کنند

چدن مالیبل ( تمپرگوس یا این که چدن چکشخوار GT ) :

این چدن دارنده حدود 2 . 2 تا 2 . 9 درصد کربن است و از چدن سپید تنظیم میشود . برای تنظیم چدن مالیبل از آهن نپخته , با درصد کربن , سیلیسیم , منگنز و گوگرد معینی که به همراه داشته , در کوره کوپل یا این که الکتریکی , ذوب شده و بعد از ریختن در قالب و سرد شدن در کوره منحصر آن را به بازه زمانی یک‌سری روز حرارت می دهند , که فعالیت حرارت دادن در کوره منحصر را ( ( تمپر کردن ) ) گویند . انواع چدنها و علایم شناسایی آنها در فیض این کار , چدن خواص شکنندگی خویش را از دست داده , استحکام کششی , امکان کوره کاری , انعطاف و امکان براده برداری آن ارتقا می‌یابد .

فلزات معماری

این دسته چدنها را می توان لحیم قابل انعطاف نمود و قابلیت و امکان طاقت فرسا شدن و بهسازی را نیز دارا‌هستند .
گرافیت درین چدن به صورت برفکی بوده و خویش به دو گونه اکثر تقسیم می‌شوند :
1 . چدن مالیبل فریتی
2 . چدن مالیبل پرلیتی

چدن طاقت فرسا ( GH ) :

کاربرد پروفیل صنعتی در ساختمان

انواع چدنها و علایم شناسایی آنها در‌این چدن کربن به صورت گرافیت وجود نداشته , بلکه با آهن یک لینک شیمیایی صحیح میکند ( Fe₃C ) . تشکیل گرافیت در‌این