فولاد چگونه ساخته می شود

فولاد یکی از پرمصرف ترین فلزات در دنیای مدرن است. ارزان ، قوی و فوق العاده همه کاره است. با تولید جهانی در حدود 750 میلیون تن در سال ، فولاد دومین کالای تولید انبوه در کنار سیمان است.قیمت میلگرد ساده در مشهدفولاد ضد زنگفولاد کاملاً قابل بازیافت است و برای تولید به انرژی نسبتاً کمی نیاز دارد. به دلیل تلاش های صنعت فولاد ، میزان مصرف انرژی و انتشار دی اکسیدکربن کمتر از نیمی از میزان دهه 1960 است. این باعث می شود که فولاد بسیار سازگار با محیط زیست و پایدار باشد.محصولات ساخته شده از فولاد بسیار زیاد نیستندقیمت تیرآهن اصفهان در مشهدو در اینجا فهرست نمی شوند اما شامل: راه آهن ، خطوط لوله انتقال نفت و گاز ، آسمان خراش ها ، آسانسور ، مترو ، پل ها ، اتومبیل ها ، کشتی ها ، چاقوها و چنگال ها ، تیغ و ابزار جراحی. فولاد همه جا هست فولاد چگونه ساخته می شود

فولاد چگونه ساخته می شود

ورق CK45 اکسین ۶۰ میلمحاسبه قیمت ورق A516قیمت ورق سیاه فولادیآهن چهارمین عنصر فراوان است که بیش از 5٪ پوسته زمین را تشکیل می دهد.تولید آهن توسط انسان در حدود 2000 سال قبل از میلاد در جنوب غربی یا جنوب مرکزی آسیا آغاز شد. این آغاز عصر آهن است که شاهد جایگزینی گسترده برنز با آهن برای ابزار و سلاح بود. در طول این دوران آهنگران فرفورژه تولید می شدند که آهن را گرم می کردند و ناخالصی ها را روی یک سندان می کشیدند. آهن حاصل از آن سخت اما قابل انعطاف بود.در قرون وسطی ، نوع جدیدی از آهن با استفاده از دماهای بالاتر تولید شد. این به چدن معروف بود ، که سخت تر از آهن فرفورژه بود اما شکننده تر بود.آهن بیش از سه هزار سال اساس مادی تمدن بشری را تشکیل داد تا تولید انبوه فولاد در سال 1870 میلادی.

تاریخچه آهن:

ترکیب فولاد

فولاد آلیاژی از آهن و کربن است. می تواند حاوی مقادیر کمی سیلیسیم ، فسفر ، گوگرد و اکسیژن باشد.محتوای کربن فولاد بین 0.08 تا 1.5 درصد است. این کار باعث سختی اشنایی با انواع آهن و قیمت آن ها آن نسبت به آهن فرفورژه می شود اما به سختی چدن شکننده نیست. استیل دارای تعادل بی نظیری از سختی ، انعطاف پذیری و مقاومت قیمت ورق استیل براق در برابر کشش است. از دوام بیشتری برخوردار است و لبه تیزتری بهتر از آهن فرفورژه نرمتر دارد. در عین حال بهتر از چدن شکننده تر در برابر شوک و تنش مقاومت می کند.

مراحل تشکیل فولاد :

برای ساختن فولاد ، سنگ آهن در کوره هاییمشخصات ویژه از جنس استنلس استیل  که ناخالصی ها از بین رفته و کربن به آن افزوده می شود ، گرم و ذوب می شود.امروزه ، بیشتر فولاد با استفاده از یکی از دو فرآیند ساخته می شود:

کوره ذوب اهن

کوره قوس الکتریکی (EAF)کوره های بلند از مواد اولیه اولیهانواع مختلف روکش فلزی کدامند  (سنگ آهن ، سنگ آهک و کک) با مقداری فولاد ضایعات برای ساخت فولاد استفاده می کنند ، در حالی که کوره های قوس الکتریکی عمدتا از فولاد ضایعات استفاده می کنند.

کوره بلند چیست؟

کوره بلند توسط یک انگلیسی به نام هنری بسمر در اواسط دهه 1850 اختراع شد. بسمر راهی برای تولید فولاد با دمیدن هوا از طریق آهن مذاب برای اکسید کردن مواد و جدا کردن ناخالصی ها ابداع کرد.کوره بلند مدرن یک پوسته فولادی بزرگ است که به شکل یک استوانه است و با آجرهای مقاوم در برابر حرارت روکش می شود.محاسبه قیمت ورق st52  سنگ آهن ، کک و سنگ آهک از بالا وارد کوره می شوند و به تدریج به سمت پایین فرو می روند و با پایین آمدن داغ می شوند.

در نیمه بالایی کوره ، گاز حاصل از کک در حال سوختن اکسیژن سنگ آهن را آزاد می کند. در نیمه پایینی کوره ، سنگ آهک با ناخالصی های موجود در سنگ معدن و کک تشکیل یک سرباره شروع به واکنش می کند.در پایین کوره ، دما به بیش از 3000 فارنهایت می رسد. سرباره مذاب در بالای فولاد مذاب شناور می شود و اجازه می دهدانواع مختلف روکش فلزی کدامند  تا از طریق یک شکاف سرباره در کوره تخلیه شود.فولاد مذاب از طریق سوراخ شیر از کوره کوره آزاد می شود.فولاد چگونه ساخته می شود

فلزنقره فولاد آلیاژی فلز طلا
ورق سیاه فولاد کربن فلز برنز
ورق آلیاژی فولاد استنلس استیل فلز برنج
ورق رنگی فولاد اهواز فولاد

 کوره های قوس الکتریکی (EAF) چیست؟

EAF عمدتا برای تولید فولادهای با کیفیت خاص که با فلزات دیگر آلیاژ شده اند ، استفاده می شود. از EAF می توان برای تولید فولادهای معمولی و غیرآلیاژی نیز استفاده کرد.برخلاف کوره ها ، EAF از فلز داغ استفاده نمی کند. آنها از ضایعات فولاد محصولات بازیافتی استفاده می کنند.فولاد قراضه از طریق جرثقیل سقفی به EAF منتقل می شود. وقتی کوره پر شد ، درب آن بسته شده و قسمت بالای کوره را می پوشاند. درب حاوی الکترودهایی است که در کوره پایین می آیند. الکترودها با یک جریان الکتریکی قوی شارژ می شوند که گرما تولید می کند ، بنابراین قراضه را ذوب می کند.با ذوب شدن قراضه ، سایر فلزات معروف به آلیاژهای فرو به فولاد افزوده می شوند تا ترکیب شیمیایی مطلوبی را به آن بدهند. برای تصفیه فولاد اکسیژن در کوره دمیده می شود. آهک و فلوئورسپار به فیوز با ناخالصی ها اضافه می شوند و سرباره را تشکیل می دهند.سرباره مذاب در بالای فولاد مذاب شناور است و می توان با کج شدن کوره آن را ریخت.طیف وسیعی از فولادهای با کیفیت خاص را می توان با ترکیب سایر فلزات و تشکیل آلیاژهای فولاد ، در EAF ساخت. پرکاربردترین آنها فولاد ضد زنگ است که دارای کروم و نیکل برای ایجاد خواص مقاوم در برابر خوردگی است. از دیگر فولادهای خاص ساخته شده در EAF می توان به فولادهای مورد استفاده در مهندسی ، هوا فضا و آبکاری زره ​​پوش اشاره کرد.فولاد چگونه ساخته می شود