محاسبه قیمت ورق A516

قیمت ورق A516  نوعی فولاد PVQ  است که  یک گرید فولاد بسیار مقاوم در برابر خوردگی و فشار می‌باشد. این نوع فولاد کربنی که برای دماهای پایین و متوسط ساخته‌شده،  برای مخازن فشار و تمام مصارف مبتنی بر فشار بسیار مناسب است. برای این نوع فولاد چهار درجه مقاومت کشسانی تعریف‌شده است که حداقل آن ksi 55 و حداکثر آن ksi 70 در دسترس است.

نام کامل این گرید از فولاد مقاوم PVQ ASME SA516 (و نوع کمی متفاوت‌تر آن PVQ ASTM A516) است. یک آلیاژ کربنی متوسط است که حاوی مقادیری از منگنز، فسفر، گوگرد و سیلیکون است.

ورق A516  به دلیل خواص منحصربه‌فردی که دارد در کشورهای آسیایی کمتر در دسترس است و بهترین نوع آن در ایالت پنسیلوانیا، ایالات‌متحده تولید می‌شود! خرید ورق آلیاژی A516

در کل فولادها PVQ برای مصارفی مثل بندرگاه‌ها، لوله‌های فشارقوی (مثل لوله‌ها مخازن گاز و دستگاه‌های پتروشیمی) و برای مخازن تولید فشار (مثل دیگ‌ها صنعتی)  که در آن چقرمگی نهایی مهم است طراحی‌شده‌اند و در کوره‌ها EAF به عمل می‌آیند! در شکل زیر استحکام کششی نرمال A516 را مشاهده می‌کنید!

 قیمت ورق A516

انواع ورق  A516

فولاد A516 در چهار گرید متفاوت تولید می‌شود که عبارت‌اند از: گرید 55، 60، 65 و 70.

قیمت ورق A516 معمولاً تولید ورقه‌های فولادی در الگوهای مشخصی انجام می‌شود تا ضامن کیفیت یک نمونه باشد، مثلاً نسبت وزن به ابعاد و تست ترک‌خوردگی ناشی از هیدروژن (HIC) البته شرکت‌های بزرگ بنا به نیازهای مشتری تغییراتی در فرم و مشخصات محصول خود می‌دهند (حتی گاهی در ترکیبات)

گرید مقاومت کششی نقطه تسلیم کشیدگی
70 ksi 70 تا 90 حداقل ksi 38 حداقل 17٪ تا 21٪
65 ksi 65 تا 85 حداقل ksi 35 حداقل  19٪ تا 23٪
60  ksi 60  تا 80 حداقل ksi 32 حداقل 21% تا 25%
55 55 ksi تا 75 حداقل 30 ksi حداقل 23% تا 28%

هرکدام از این گریدها خواص بخصوصی دارند که آن‌ها را برای کاربردشان تخصصی می‌کند. خرید ورق A516 به نرخ کارخانه

معمولاً به‌سادگی گرید این فولاد را از روی ابعاد آن می‌توان حدس زد چراکه ابعاد آن‌ها استاندارد خاصی دارد:

 • ورقA516  گرید 70 یک انتخاب عالی برای مواردی است که دمای کار در آن‌ها کمتر از درجه حرارت محیط است، این ورق دارای چقرمگی عالی است و در هر دو مخزن فشار و دیگ‌های صنعتی استفاده می‌شود. ورق A516 گرید 70 در مقایسه با A516 گرید 65، مقاومت کششی و نقطه تسلیم بیشتری را ارائه می‌دهد و می‌تواند در خدمات درجه حرارت حتی پایین‌تر عمل کند. ولی باید دقت کرد که از کشسانی پایین‌تری برخوردار است گرید 70 در مقایسه با گرید 60 از کیفیت برتر، خواص جوشکاری و شکل‌پذیری بهتری برخوردار است. از کاربرد گرید 70 در ساخت پل‌ها، ساختمان‌ها، قطعات خودرو و کامیون، راه‌آهن، ظروف محموله، کانتینرها، تجهیزات ساخت‌وساز، لوله ساختمان و تیر برق مثال زد.
 • ASME SA 516گرید 65 معمول‌ترین نوع فولاد در سراسر جهان است که عمدتاً به دلیل مقاومت در برابر خوردگی عالی از آن استفاده می‌شود. ASTM A5 دوام گرید 65 آن را برای پاک‌سازی و بنابراین آن را برای آشپزخانه و مجاورت مواد غذایی گزینه مناسبی می‌کند و ترکیبات آن در مواد غذایی تأثیر سو ندارد. از این گرید همچنین در ساختمان‌ها، دکوراسیون و مبلمان استفاده می‌شود. وجود نیکل در ترکیب این گرید، مقاومت در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی را افزایش می‌دهد. از گرید 65 در مواردی مانند شرکت‌های حفاری نفت، تولید برق، پتروشیمی، فراوری گاز، صنایع داروسازی، تجهیزات دارویی تجهیزات شیمیایی، تجهیزات آب دریا، مبدل‌های حرارتی و صنایع خمیرکاغذ و کاغذ استفاده می‌شود. در تمامی این شرایط نیاز به مقاومت در برابر خوردگی بالاتری نیاز است که این ورق این مقدار مقاومت را تأمین می‌کنید.
 • ورقA516 گرید 60، فولادی است که برای خدمات با درجه حرارت متوسط و پایین‌تر مناسب است. این مواد به‌طور گسترده‌ای توسط تولیدکنندگان دیگ بخار صنعتی و مخزن تحت‌فشار مورداستفاده  قرار می‌گیرند. این کار حمایت تولیدی را به صنعت نفت، گاز و پتروشیمی می‌دهند. این فولاد دارای جوش‌پذیری خوب و چقرمگی عالی است؛ و در مصارف ساخت‌وسازهای نفتی، بویلرها، مبدل‌های حرارتی، خطوط لوله، مخازن تحت‌فشار، تانک‌های ذخیره‌سازی،  اتصالات ولوله کشی / اتصالات لوله کاربرد دارد.
 • فولاد گالوانیزه ASTM A516 Gr 55 ورق فولاد ASTM A516 درجه فولاد 55 ورق فولاد / ورق، تحت استاندارد ASTM، ما می‌توانیم A516 Gr 55 یا فولاد ورق ASME SA516 GR 55 برای ظروف ساده ظروف فشار فولادی استفاده کنیم

Grade 55 Grade 55 grade / SA516 در مخازن تحت‌فشار متوسط و پایین به دلیل ترکیب شیمیایی مواد و ویژگی جوشکاری استفاده می‌شود. قیمت ورق A516 امروز به علت شدت ضربه و جوش‌پذیری عالی A516 Grade 55، آن را در بین مصرف‌کنندگان محبوب کرده است. از موارد استفاده از آن می‌توان به تولیدکنندگان لوله‌های صنایع غذایی و نفت و گاز اشاره کرد. در ادامه، ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی ورق فولادی ASTM A516Gr.55 هست.

 قیمت ورق A516

ترکیبات ورق A516

یکی از مهم‌ترین فاکتور ها که قبل از تهیه تمام آلیاژهای فولاد باید به آن توجه کنید ترکیبات آن آلیاژ و شکل و وزن آن است. در مرحله دوم باید نسبت به مورداستفاده خود تست های عملیاتی را پاس کرده باشد.

بعضی شرکت‌ها برای راحتی مصرف‌کننده پارامترهایی تعریف کرده‌اند که این خواص را توضیح دهد.

و طبق آن جدول‌هایی مانند زیر را تعریف می‌کنند:

کاربرد ورق A516

با توجه به شکل بافت فولادی این نوع فولاد گزینه مناسبی جهت ساخت مخازن گازی (گاز ترش-گاز شیرین) است. این ورق‌ها در ساخت مخازن ذخیره گاز CNG_LPG_OPG_LNG هست.

مخازن تحت‌فشار، اتصالات و مبدل‌های تحت‌فشار، مخازن کروی و تجهیزات انرژی‌های تجدید پذیر.

بحث مفصل در مورد کاربرد این ورقه‌ها فولادی کار مهندسان و تکنسین‌های این حوزه است ولی بعضی از کاربردهای این ورقه‌ها عبارت‌اند از:

 • پل‌ها
 • ساختمان‌ها
 • بخش‌هایی از خودروها و تراکتورها
 • واگن‌ها ریلی
 • قوطی‌ها نگه‌دارنده محموله
 • جعبه‌های حمل‌ونقل
 • تجهیزات ساخت‌وساز
 • لوله‌های ساختاری و سازه‌ای
 • دستگاه‌های نورپردازی
 • مراکز بزرگ انتقال مثل بندرها و معادن
 • کشتی‌سازی و حمل‌ونقل دریایی